ile.liter.pl/ile-slow

Szybko mówimy, piszemy na klawiaturze, preferujemy szybkie jedzenie, przekraczamy prędkość siedząc za kierownicą, nawet spacery odbywamy w tempie błyskawicy. W konsekwencji żyjemy bardzo intensywnie — tego nie da się przeoczyć. Dziś zatem kolejna, cenna lekcja w odniesieniu do czasu, ponieważ zajmiemy się tajemnicą związaną z szybkim czytaniem. Ile słów można przeczytać dzięki temu w trakcie godzinnego posiedzenia z książką i czy będzie to dobrze przyswojona treść? Sprawdźmy!

Dla kogo szybkie czytanie?

Ile w tej książce jest słów?
Czytamy... Liczymy... Czytamy... Liczymy...

Potrzeb związanych z tym, ile słów na minutę lub godzinę możemy przeczytać i jak ten wynik poprawić, może być przynajmniej kilka. Pierwsza — dość prozaiczna — pojawia się już w czasach szkolnych. Najczęściej problem tkwi w niechęci do pochłaniania lektur. Nauka szybkiego czytania nie jest jednak prosta i wymaga sporego skupienia oraz nakładu sił, dlatego uczniowie uciekają się raczej do… streszczeń, opracowań i wszelkich „gotowców”.

Prawdziwa motywacja pojawia się już nieco później, gdy przechodzimy w wiek produkcyjny i zarówno chcemy od życia całkiem sporo, jak i ono wymaga od nas zdecydowanie więcej. Powody są więc najczęściej zawodowe i związane z efektywnością:

  • czytamy, żeby czegoś się dowiedzieć — większa liczba słów przyswojonych na minutę, to teoretycznie więcej interesujących nas informacji,
  • chcemy też szybko rozwiązać problemy — tutaj nie tylko szybkość, ale i zdolność poszukiwania informacji jest ważna,
  • naszą motywacją są pieniądze — przełożenie wiedzy na techniki np. związane z inwestowaniem, oszczędzaniem, samodyscypliną, doskonaleniem, przeganianiem konkurencji, w konsekwencji buduje lepsze podstawy pod finansową stabilizację.

Jednak czy aby na pewno zdolność do masowego pochłaniania artykułów i książek da nam realne przełożenie na jakość płynącą z tych czynności?

5 najczęściej wymienianych korzyści płynących z nauki szybkiego czytania

Jak nietrudno się domyślić, w tej dziedzinie nie brakuje zarówno zapalonych entuzjastów, zażarcie broniących swych idei, jak i sceptyków, podważających je na każdym kroku. Grono tych pierwszych wskazuje na następujące korzyści wynikające z nauki szybkiego czytania:

  1. Lepsza koncentracja na czytanym materiale. „Delektując się” książką, bardzo często wracamy do tych samych treści, powtarzamy nawet całe akapity — oczywiście tracąc na tym cenny czas.
  2. Trening pozwala na użycie nowych zdolności w innych dziedzinach życia. Oczywiście nie w postaci 1:1, lecz raczej w kontekście użycia wypracowanych umiejętności opisanych w punkcie pierwszym np. w pracy.
  3. To zdolność pozwalająca odnosić sukcesy w pracy i nauce. Sięganie po więcej źródeł „rozwiązuje worek z wiedzą” — można tym samym lepiej przygotować się do konkursów naukowych, meetingów w korporacji i wyzwań rynkowych we własnej firmie.
  4. Przede wszystkim: oszczędzamy czas, zyskując większą efektywność. Przykładem mogą być tzw. poranne prasówki, będące integralną częścią dnia każdej osoby pracującej w kreatywnym lub niszowym zawodzie. Czytać codziennie trzeba, jednak robiąc to szybciej, więcej czasu zostaje na prywatne sprawy.
  5. Odnotowujemy wzrost czytelnictwa. Możemy kupić więcej e-booków, konsumujemy sporo treści dziennikarskich w internecie, częściej odwiedzamy biblioteki. Ma to pośredni wpływ na biznes z tym związany oraz bezpośredni na twarde statystyki.

Największym zarzutem, z jakim można spotkać się w przypadku krytyki tych pięciu punktów, jest stwierdzenie, iż takie „nadwyrężanie mózgu” wcale nie ma wpływu na jakość dostarczanych mu informacji. Tu sprawa jest dyskusyjna, bo wiele zależy od indywidualnych predyspozycji.

Mimo wszystko warto wiedzieć, że duża ilość słów pochłanianych w ciągu jednej godziny, wcale nie musi przełożyć się na bardzo duży przyrost wiedzy i zapamiętanych (trwale) informacji. Jednak poznanie takich technik pracy z tekstem może mieć pozytywny wydźwięk np. w momencie zastosowania metody mieszanej, o której to koncepcji też znajdzie się w tym artykule kilka zdań.

Słowa na minutę, czyli ile słów czytamy zwykle, a ile po specjalnym treningu

Od razu przejdźmy do konkretów. Typowy, dorosły czytelnik pochłania:

  • od 160 do 220 słów na minutę.

To w świecie szybkiego czytania bardzo niewiele. Jednak osoby czytające bardzo często, bez stosowania technik, za to w warunkach wspomagających proces skupienia, osiągają:

  • do 300 słów na minutę.

Wciąż niewiele. Szybkie czytanie zaczyna się bowiem od 400 słów w ciągu minuty, chociaż to bariera czysto teoretyczna. Ile słów osiąga się po kilku tygodniach nauki?

  • Około 1000 słów na minutę!

A to przecież dopiero początek. Wraz z rozwojem i przejściem kolejnych kamieni milowych w nauce szybkiego czytania można osiągnąć zdecydowanie więcej. Wskazuje na to chociażby rekord Guinessa w Polsce, który wynosi:

  • 36 460 słów na minutę.

Wciąż jeszcze nie osiągnęliśmy tym samym granic możliwości, co w kraju nad Wisłą udowodniła w 2002 roku pewna 19-latka, która w trakcie konkursu osiągnęła aż 46 482 słowa na minutę — rekordu nie uznano, ponieważ nie było ku temu stworzonych odpowiednich warunków. Przy okazji jeszcze warto wspomnieć, że istnieje coś takiego jak czytanie fotograficzne, gdzie rekord na świecie wynosi…

  • …640 000 słów na minutę!

Ten wynik jest już całkowicie absurdalny i nie ma zbyt wiele wspólnego z faktycznym poznawaniem czytanych akapitów.

Zatem, czy da się PRAWDZIWIE przeczytać książkę w godzinę?

I w dodatku zachować najcenniejsze informacje z niej płynące, nie przegapiając „smaczków” związanych z wolniejszą i pełniejszą konsumpcją treści? Warto przytoczyć tu pewien cytat:

"Niektórych książek wystarczy skosztować, inne się połyka, a tylko nieliczne trzeba przeżuć i strawić do końca."

Cornelia Funke, Atramentowe serce

Jak wynika z wyliczeń słów czytanych w ciągu minuty opisanych w poprzednim akapicie, bez trudu można z jednym tomem poradzić sobie w godzinę. Ba, da się to w wielu przypadkach zrobić nawet w kilkanaście minut.

Wielka szkoda, że przy tych pomiarach nie można użyć narzędzia znajdującego się na stronie głównej serwisu, w którym czytasz ten artykuł — jednak ono przyda się w innych okolicznościach. Będzie pomocne tym, którzy chcą liczyć słowa podczas pisania książki, artykułu lub innych treści, a także w momencie kopiowania bloku tekstu ze strony internetowej bądź innego źródła.

Wracając jednak do meritum, warto do nauki szybkiego czytania podejść z myślą o hybrydowym zastosowaniu; czytając klasycznie tam, gdzie jest potrzeba (i chęć) dogłębnego zapoznania się z przekazem, a szybko w miejscach mniej istotnych. Takie dualne podejście ma najwięcej sensu i w istocie pozwala zoptymalizować zarówno zdolności analityczne, jak i poświęcany na lekturę czas.

Słowem podsumowania: czy warto?

Jeśli jedyną motywacją są tylko i wyłącznie cyferki, a także to, ile słów na minutę możemy przeczytać w kontekście pochwalenia się tym przed znajomymi, wtedy inwestycja w naukę szybkiego czytania nie będzie miała sensu. Przeliczanie słów na niewiele się zda, a przyjemność z obcowania z książką będzie praktycznie żadna.

Jednak odwołując się do pierwszego akapitu i potrzeb zawodowych, naukowych lub związanych z rozwojem osobistym, tematem tym warto się z pewnością zainteresować. Pewnym problemem może być mnogość literatury, kursów i trenerów — od przybytku głowa nie boli, lecz w tym przypadku… po prostu warto uważać. Nie każda metoda warta jest ogromnych nakładów finansowych, jakie życzy sobie (spora) część naciągaczy brylujących w tym biznesie.

Ilość słów zawsze powinna iść w parze z jakością. Zarówno podczas tworzenia tekstu pisanego, jak i w momencie rozprawiania się z przeczytaniem tego, co już stworzono. W tym przypadku nauka szybkiego czytania jawi się jako — nie dla wszystkich, ale w dużej mierze jednak tak — bardzo atrakcyjna metoda do nauki.
Liczniki słów
Licznik słów. Word Counter Compte mots. Contar palabras. Quantas palavras Conta parole Wörterzähler. Woordenteller 字数计算器 Сколько слов? μετρητής λέξεων عد الكلمات

Liczniki liter
Kalkulatory znaków

Licznik liter. Count letters Character count Compteur de lettres. Contador de caracteres. Contador de letras Contare lettere. Zeichenzaehlen. Karakter aantal Счетчик букв. Μέτρημα χαρακτήρων عد الحروف





Licznik słów tutaj