ile.liter.pl/ile-slow

Jak liczyć słowa w różnych procesorach tekstu?

Kto uważa, że edytor tekstu zaczyna się i kończy na oprogramowaniu Microsoft Word, ten jest w ogromnym błędzie. Przez lata wydanych zostały dziesiątki, a nawet setki różnego rodzaju procesorów tekstu, dedykowanych konkretnym platformom sprzętowym i programowym. Jednak to prawda, że w ujęciu globalnym dziś ograniczamy się do kilku najważniejszych opcji. Sprawdzamy je pod kątem tego, w których da się liczyć słowa, a następnie wyjaśniamy jak dotrzeć do odpowiednich funkcji.

Historia edytorów tekstu w pigułce — ciekawostki

Jak liczyć słowa w różnych procesorach tekstu
Sprawdzamy procesory tekstu pod kątem tego, w których da się liczyć słowa.

Po pierwszych próbach związanych z budową komputerów i późniejszym osiągnięciu ich względnej miniaturyzacji bardzo szybko postanowiono, że będzie to nowoczesna maszyna do pisania. Komputer miał ku temu wszelkie możliwości, jednak aby wszystko poszło zgodnie z planem, potrzebował jednej rzeczy — oprogramowania. O liczeniu słów na początku jeszcze nie myślano, a skupiono się na tym, jak je wprowadzać i zapisywać.

  • Główną motywacją do stworzenia prototypowych edytorów tekstu nie były możliwości pisarskie, a chęć ułatwienia pracy programistom.
  • Pierwszym procesorem tekstu był Electric Pensil z komputera Altair. Posłużył on nie tylko do programowania, ale też napisania podręcznika użytkownika.
  • Erę notatników funkcjonujących w środowisku graficznym zapoczątkował w 1985 roku program o nazwie GEM Write.
  • Pierwszym rozwiązaniem z wdrożoną raczkującą sztuczną inteligencją był MindReader, również z lat osiemdziesiątych. Jego magiczną zdolnością nie było liczenie słów, lecz automatyczne dopisywanie proponowanych końcówek wyrazów.
  • Przez wiele lat najpopularniejszym edytorami były Wordstar i Word Perfect. Po rozpowszechnieniu przełomowego Windowsa 3.1 palmę pierwszeństwa na dobre odebrał im Microsoft Word.

Jaki produkt od zawsze był w pewien sposób komplementarny z tym oprogramowaniem? Były to oczywiście drukarki, które wraz z procesorami tekstu rozwijały się w szalonym tempie — od wersji mozaikowych i igłowych, po laserowe.

Liczenie słów w systemach Google Android i Apple iOS oraz iPadOS

W przypadku systemów mobilnych, liczenie słów jest zależne od oprogramowania zewnętrznego, z którego korzysta użytkownik. Niestety nie każdy procesor tekstu ma zaimplementowane odpowiednie funkcje, często są one też mocno schowane. Jakie jest najprostsze rozwiązanie?

Liczenie słów Android: należy użyć systemowej opcji zaznaczania tekstu, następnie wybrać funkcję „kopiuj” i z poziomu przeglądarki internetowej (np. Google Chrome) przejść do strony ile.liter.pl/ile-slow, a następnie użyć funkcji „wklej”. Tak będzie szybko, wygodnie i zawsze skutecznie!

Liczenie słów iOS i iPad OS: należy skopiować tekst, dłużej dotykając go. Po wybraniu funkcji „kopiuj” przechodzimy do przeglądarki internetowej (np. Safari) i wpisujemy adres ile.liter.pl/ile-slow, aby w odpowiednim polu wkleić materiał do przeliczenia. To najlepsza możliwa droga do szybkiego przeliczenia słów!

W jakich popularnych programach nie da się liczyć słów?

Co ciekawe, chociaż liczenie słów w edytorze tekstu wydaje się bardzo naturalną funkcją, to niektóre z programów nie mają jej zaimplementowanej. W ich przypadku trzeba ratować się ręcznym kopiowaniem tekstu i sprawdzaniem go w zewnętrznym narzędziu. Inna sprawa jest taka, że w ich przypadku raczej piszemy tylko notatki, więc twórcy pozostają usprawiedliwieni — tu w cenie jest minimalistyczny interfejs. Do programów tych należą:

Microsoft WordPad

Program domyślnie zintegrowany z wieloma systemami Windows, z wierzchu wygląda na dość użyteczne narzędzie, ale po pierwszym kontakcie wszystko staje się jasne — można go traktować jedynie jako zachętę do zainstalowania czegoś potężniejszego. W programie Microsoft WordPad nie przewidziano funkcji takiej jak licznik słów.

UWAGA! Najlepszym sposobem na szybkie przeliczenie słów będzie skopiowanie tekstu i sprawdzenie go na stronie ile.liter.pl/ile-slow

Notatnik, Notepad (systemowy program w Windows)

Jak już wcześniej wspomniano, kwestia braku zliczania słów w systemowym Notatniku jest w pełni usprawiedliwiona. To przede wszystkim oprogramowanie służące do szybkiego tworzenia notatek. Aby zmierzyć ich objętość, trzeba skorzystać z zewnętrznej usługi.

UWAGA! Chcąc przeliczyć słowa z Notatnika, najlepiej użyć funkcji kopiuj, aby następnie wkleić tekst w dedykowanym narzędziu ile.liter.pl/ile-slow

Calligra Gemini

Jest to dość rzadko spotykany program. Najważniejszą informacją jest ta, że twórcy Calligra Gemini nie przewidzieli takiego narzędzia jak licznik słów. Utworzony tekst można jedynie skopiować i np. przenieść do innego edytora tekstu.

UWAGA! Pomimo tego, że Calligra Gemini nie ma licznika słów, to po skopiowaniu treści można skorzystać z intuicyjnego i szybkiego narzędzia na stronie ile.liter.pl/ile-slow

Liczenie słów w systemach Windows

System operacyjny Microsoftu doczekał się największej liczby różnego rodzaju programów do pisania tekstów, zarówno w wersjach płatnych, jak i bezpłatnych. Ich mnogość sprawia, że trudno opisać je wszystkie, tym bardziej że większość z nich używa jedynie niewielka liczba użytkowników. Poniżej najczęściej instalowane edytory tekstu, w których można policzyć słowa.

PAMIĘTAJ! Jeśli odnalezienie odpowiedniej funkcji w poniższych lub niewymienionych procesorach tekstu sprawia trudność, to przeliczyć słowa można najłatwiej i najszybciej na stronie ile.liter.pl/ile-slow

Liczenie słów w Microsoft Word (Office 2016, 365 i Online)

MS Office 365 1 MS Office 365 2

Sprawdzanie ile słów zostało już napisanych w dokumencie tworzonym w Microsoft Word, jest bardzo proste. Wystarczy spojrzeć w lewy dolny róg programu, gdzie widnieje odpowiedni podgląd. Alternatywnie można wybrać menu na wstążce opcję Statystyka wyrazów, a następnie skorzystać ze szczegółowych informacji w wyskakującym okienku.

Liczenie słów w programie SoftMaker FreeOffice 2018

Interfejs oprogramowania jest bardzo podobny do tego znanego z Worda, między innymi zawiera charakterystyczną wstążkę. Aby policzyć słowa, trzeba kliknąć w menu Plik, wybrać Właściwości i przejść do zakładki Statystyki. To w niej znajdą się odpowiednie dane.

Liczenie słów w programie Suite Office WordGraph

W procesorze tekstu SSuite Office WordGraph licznik słów jest zawsze pod ręką. Znajduje się on na dolnej belce programu, na samym środku. Słowa są zliczane na bieżąco, nie trzeba wywoływać dodatkowych funkcji.

Liczenie słów w programie Apache OpenOffice Writer

Open Office 365 1 Open Office 365 2

Od lat OpenOffice jest synonimem najlepszego, w pełni darmowego edytora tekstu dla użytkowników prywatnych i firm. Chcąc policzyć słowa, trzeba — identycznie jak w Libre Office — z menu Narzędzia wybrać opcję Licznik słów i poczekać na ukazanie się osobnego okienka.

Liczenie słów w programie WordPerfect

W głównym menu oprogramowania WordPerfect należy skorzystać z zakładki Narzędzia. Kolejnym kokiem jest wybranie polecenia Licznik słów. Po jego uruchomieniu odpowiednia funkcja pokaże się w osobnym oknie dialogowym.

Liczenie słów online w Dokumentach Google

Jednym z najczęściej używanych pakietów biurowych, które dostępne są z poziomu przeglądarki internetowej, jest Google Docs (Dokumenty Google). To niesamowicie wygodne i w pełni darmowe narzędzie, do sprawnego działania wymaga jedynie zaktualizowanej przeglądarki, stabilnego połączenia z internetem i zalogowanego konta Google. Dzięki usłudze tej nie trzeba instalować oprogramowania lokalnie, a wszystkie zmiany dokonane w dokumencie zapisują się na bieżąco.

google docs 1 google docs 2

Aby liczyć słowa w Dokumentach Google, w górnym menu Narzędzia należy wybrać opcję Licznik słów. Po jej uruchomieniu statystyki pokażą się w osobnym oknie. Ten sam skutek odniesie użycie skrótu klawiszowego „Ctrl” + „Shift” + „C”.

PAMIĘTAJ! Operując w przestrzeni online, możesz też alternatywnie przeliczyć słowa w niezawodnym narzędziu ile.liter.pl/ile-slow. Dzięki niemu zrobisz to łatwo i skutecznie!

Liczenie słów w systemach MacOS

Ekosystem Apple jest świetnym przykładem na to, jak dobrze zintegrować warstwę sprzętową z oprogramowaniem. Jednym ze sztandarowych rozwiązań jest pakiet iWork, od 2017 roku dostępny za darmo dla wszystkich użytkowników sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. Jest on stale aktualizowany i wzbogacany o nowe funkcje, z powodzeniem obsługuje wiele formatów i na komputerach Mac jest największą konkurencją dla Microsoft Office.

Liczenie słów w programie Pages

W skład pakietu iWork wchodzi edytor tekstu Pages — darmowy, prosty w obsłudze, dość funkcjonalny i oszczędny w wyglądzie. Jeśli ktoś nie potrzebuje ogromnego kombajnu edytorskiego, to jest to doskonała propozycja. Ponadto posiada on wbudowany licznik słów. Jak go uruchomić? Oto instrukcja:

  1. Uruchom program Pages.app i zacznij pisać.
  2. W lewym górnym rogu kliknij przycisk Widok. (obrazek 1)
    google docs 1
    Obrazek 1: Wybieranie menu Widok.
  3. Kliknij Pokaż liczbę wyrazów. (obrazek 2)
    google docs 2
    Obrazek 2: Wybór opcji Pokaż liczbę wyrazów.
  4. Licznik słów pokaże się pośrodku, na samym dole dokumentu. (obrazek 3)
    google docs 3
    Obrazek 3: Licznik słów.
  5. Klikając boczne strzałki, można zmienić licznik np. na liczbę stron. (obrazek 4)
    google docs 4
    Obrazek 4: Pozostałe dostępne liczniki.

TO ZBYT SKOMPLIKOWANE? Jeśli dowolny z programów dla MacOS sprawia problemy z przeliczaniem słów lub robi to nieprawidłowo, wygodnie sprawdź każdy tekst na ile.liter.pl/ile-slow! Tutaj liczenie słów jest bardzo proste i intuicyjne!

Liczenie słów w systemach Linux

Oprogramowanie Linux, choć potężne i w większości darmowe, wciąż pozostaje w gronie niszowych systemów operacyjnych. Nie zmienia to faktu, że jest ono stale rozwijane, a wraz z nim mnóstwo innych projektów, w tym edytorów tekstu. Co istotne, część z nich ma interfejs bliźniaczo podobny do odpowiedników działających również na systemie Microsoftu.

Liczenie słów w programie WPS Office

WPS Office 1 WPS Office 2

Liczenie słów w edytorze tekstu WPS Office jest bardzo proste. Wystarczy spojrzeć na informację automatycznie wyświetlaną na dolnej belce programu, widoczną mniej więcej pośrodku. Po kliknięciu pojawią się w osobnym oknie bardziej zaawansowane statystyki. Oprócz tego w górnej części menu po lewej stronie znajduje się przycisk Statystyka wyrazów, przekierowujący do szczegółowych informacji.

Liczenie słów w programie AbiWord

Jeśli chcesz policzyć słowa w programie AbiWord, kliknij na górnym menu w pozycję Narzędzia, a następnie wybierz opcję Licznik słów. Ukaże się okno dialogowe ze szczegółowymi statystykami dotyczącymi wyrazów w dokumencie.

Liczenie słów w programie Emacs

Aby policzyć słowa w procesorze tekstu Emacs, najpierw zaznacz odpowiedni fragment. Następnie wybierz kombinację przycisków „alt” oraz „=”, naciskając je równocześnie. Co ciekawe, ten sam wynik da kombinacja klawiszy „esc” oraz „=”. Wynik zobaczysz na dolnym pasku edytora.

Liczenie słów w programie Libre Office

Libre Office 1 Libre Office 2

Libre Office to jeden z najpopularniejszych edytorów tekstu dla systemów z rodziny Linux. Umożliwia on zliczanie słów po wyborze opcji Licznik słów w górnym menu Narzędzia. Wynik ukazywany jest w osobnym okienku.

CZY DA SIĘ SZYBCIEJ? Oczywiście, wystarczy skorzystać z ile.liter.pl/ile-slow! Liczenie słów z użyciem tego narzędzia online jest możliwe na każdej odmianie nie tylko Linuxa, ale i innych systemów operacyjnych, również mobilnych. Wystarczy przeglądarka i dostęp do internetu!

Liczniki słów
Licznik słów. Word Counter Compte mots. Contar palabras. Quantas palavras Conta parole Wörterzähler. Woordenteller 字数计算器 Сколько слов? μετρητής λέξεων عد الكلمات

Liczniki liter
Kalkulatory znaków

Licznik liter. Count letters Character count Compteur de lettres. Contador de caracteres. Contador de letras Contare lettere. Zeichenzaehlen. Karakter aantal Счетчик букв. Μέτρημα χαρακτήρων عد الحروف