ile.liter.pl

Choć potocznie wielu z nas używa terminów „edytor” i „procesor” wymiennie – tak naprawdę nie oznacza to dokładnie tego samego. Edytory służą w zasadzie tylko do wprowadzania tekstu – choć oczywiście bywają mniej lub bardzie rozwinięte – podczas gdy procesory pozwalają na nadawanie mu formatowania, czyli szaty typograficznej, uwzględniającej cechy takie jak krój pisma, szerokość łamów, regulacja interlinii, a także dobór kolorów liter lub podświetlenia, łączenie tekstu z grafiką etc. Procesory z zasady mają wbudowany licznik liter i znaków , choć często jest on dość głęboko ukryty; wiele edytorów go nie ma. Jeszcze inną kwestią jest liczenie znaków w systemach mobilnych; zarówno użytkownicy Androida jak i systemów Apple iOS oraz iPadOS muszą korzystać w tym celu z zewnętrznych kalkulatorów liter, takich jak https://ile.liter.pl. Należy zaznaczyć interesujący nas tekst, skopiować go i wkleić w okno kalkulatora otwartego w przeglądarce.

Edytory

Microsoft WordPad

– prosty notatnik, zawarty w prawie wszystkich wersjach Microsoft Windows, począwszy od Windows 95; następca Windows Write. Liczba znaków, wyrazów, wierszy, akapitów, lub stron w dokumencie uwidoczniona jest na pasku stanu. Aby sprawdzić statystykę wyrazów części dokumentu, trzeba zaznaczyć interesujące nas wyrazy – na pasku stanu zostanie pokazana liczba wyrazów dla tego zaznaczenia i dla całego dokumentu.

Notatnik (Notepad)

– prosty edytor tekstu dołączany do systemu Microsoft Windows od czasu wersji 1.0 wydanej w 1985. Pliki w nim tworzone są domyślnie zapisywane z rozszerzeniem *.txt. Notepad nie pozwala na formatowanie tekstu, ani na obliczenie znajdujących się w nim znaków. W tym celu najwygodniej skopiować test i skorzystać z narzędzia liczenia znaków ile.liter.pl.

Notepad++

– bezpłatny, otwartoźródłowy edytor tekstu przeznaczony dla systemów operacyjnych z rodziny Microsoft Windows. Edytor, którego autorem jest Don Ho, oparty na projekcie Scintilla i rozpowszechniany na licencji GNU GPL. https://notepad-plus-plus.org Do liczenia liter i znaków w tym programie przydaje się zewnętrzny kalkulator liter https://ile.liter.pl

Notepad2

– kolejny darmowy edytor opracowany dla systemu Microsoft Windows, udostępniony na licencji BSD. Autorem programu jest Florian Barmer, który chciał stworzyć edytor mały, szybki i użyteczny. https://www.flos-freeware.ch/notepad2.html. Notepad2 posada także polską wersję opracowaną przez Krzysztofa Knapika: https://knapsu.eu/notepad2_pl/. Żeby poznać liczbę liter, najlepiej przekleić tekst do kalkulatora liter na specjalnej stronie https://ile.liter.pl.

Calligra Words

– notatnik proponowany w ramach darmowego zestawu aplikacji biurowych Calligra Suite, stwrzonego w ramach projektu KDE, założonego w 1996 roku przez Matthiasa Ettricha https://calligra.org/words/. Prosty i lekki, w nowszych wersja pozwala już na policzenie znaków, acz prościej zrobić to poprzez zewnętrzny kalkulator liter https://ile.liter.pl.

Procesory

Liczba dostępnych

– darmowych i płatnych, a także działających online – procesorów tekstu dobija do połowy setki. Najpopularniejsze to Microsoft Word, będący częścią pakietu MS Office i programy o nazwie „Writer” należące do pakietów Apache OpenOffice i LibreOffice. Apple posiada własny procesor tekstu o nazwie Pages.

Microsoft Word

– to część najpopularniejszego pakietu komercyjnego Microsoft 365 (d. Office 365). Jego pierwsze wydanie kazało się w roku 1983, ale prawdziwą popularność zyskała dopiero wersja dla komputerów Macintosh wydana w roku 1985. Dziś Microsoft Word jest swoistym dyktatorem wśród procesorów: podstawowy format tworzonych przez niego plików stał się standardem de facto, który muszą obsługiwać konkurujące produkty. Statystyka tekstu wyświetla się w na pasku stanu lewym dolnym rogu programu – ale obejmuje ona tylko liczbę stron i słów. Jeśli chcemy poznać liczbę znaków, klikamy prawym przyciskiem myszy w ten obszar i z rozwijającego się menu wybieramy polecenie „Znaki”. Alternatywnie, możemy wybrać zakładkę „Recenzja”, a następnie kliknąć „Statystyka wyrazów” – i otrzymamy okienko dialogowe z liczbą stron, wyrazów, znaków bez spacji, znaków ze spacjami, akapitów i wierszy.

ms office 1 ms office 2

Apache OpenOffice Writer

– procesor należący do pakietu otwartoźródłowego oprogramowania biurowego. To produkt wywodzący się z pakietu StarOffice niemieckiej firmy Star Division Inc., który został zakupiony przez Sun Microsystems, które z kolei zostały przejęte przez Oracle. W 2011 r. Oracle przekazała kod źródłowy pakietu biurowego OpenOffice.org i wszystkie inne materiały dotyczące pakietu do dyspozycji Apache Software Foundation. Od tej pory rozwijany jest pod nazwą Apache OpenOffice. Żeby policzyć znaki w tekście pisanym w Apache OpenOffice Writer, z menu „Narzędzia” wybieramy opcję „Licznik słów” i na ekranie ukazuje się osobne okienko z pożądaną przez nas informacją.

open office 1 open office 2

LibreOffice Writer

– nowoczesny darmowy procesor, należący do pakietu opracowanego przez The Document Foundation, który w 2010 roku odłączył się do OpenOffice. Jeśli chcemy cały czas mieć pogląd objętości napisanego tekstu, z menu „Widok” wybieramy „Pasek stanu” – co uruchamia na dole strony pasek zawierający szereg informacji, w tym licznik słów i znaków. Po kliknięciu w tę część paska otwiera się okno dialogowe z informacją o liczbie słów, znaków ze spacjami i znaków bez spacji. Alternatywnie możemy je otworzyć, klikając w „Narzędzia” i „Licznik słów”.

libre office 1 libre office 2

WordPerfect

– komercyjny procesor tekstu stworzony przez firmę WordPerfect Corporation w 1982 roku, przez kolejną dekadę był czołowym narzędziem biurowym i akademickim. Do dziś używany jest przez niebagatelną grupę najwierniejszych zwolenników, szacowaną na kilkadziesiąt milionów osób. Aby policzyć litery i znaki w WordPerfect, w głównym menu oprogramowania należy skorzystać z zakładki „Narzędzia”, a następnie „Licznik słów”. Po jego uruchomieniu informacja pokazuje się w osobnym oknie dialogowym.

Pages

– procesor należący do pakietu biurowego iWork, stworzonego przez Apple dla systemów OS X oraz iOS, dostępny dla innych platform za pośrednictwem iCloud. Pierwsza wersja ukazała się w roku 2005. Żeby poznać liczbę znaków w edytorze Pages, trzeba kliknąć w pierwszą ikonkę na pasku narzędzi, a następnie wybrać polecenie „Pokaż liczbę znaków”. Liczba ta pojawi się następnie na dole strony. Aby wyświetlić dodatkowe statystyki, należy kliknąć w strzałki po prawej stronie licznika na dole strony, a następnie wybrać pożądaną opcję: znaki ze spacjami lub bez spacji, łączną liczbę wyrazów, akapitów lub stron.

Dokumenty Google (Google Docs)

– edytor dokumentów online, pozwalający na wspólną pracę z innymi członkami zespołu w czasie rzeczywistym, dodawanie komentarzy, sugestii i rozdzielanie zadań. Dokumenty Google mają licznik wyrazów domyślnie umieszczony lewym dolnym rogu strony. (W przypadku braku uruchomiamy go poleceniem „Wyświetl liczbę słów podczas wpisywania” w menu „Narzędzia” >> „Liczba Słów”.) Po kliknięciu pola „Liczba słów” w lewym dolnym rogu strony wyświetla się okienko z informacją o liczbie stron, słów, znaków, i znaków bez spacji.

google docs 1 google docs 2

UWAGA: każdy edytor czy procesor tekstu liczy litery, znaki, czcionki, spacje, czy znaki interpunkcyjce w trochę inny sposób. Niezawodnym licznikiem liter oraz znaków, niezależnie od systemu operacyjnego Windows, Apple, Android czy Linux, kalkulator znaków ile.liter.pl zawsze podaje te same wyniki. Lepiej więc z reguły używać ile.liter.pl aby unikać jakichkolwiek nieporozumień.

Liczniki liter
Kalkulatory znaków
Licznik liter. Count letters Character count Compteur de lettres. Contador de caracteres. Contador de letras Contare lettere. Zeichenzaehlen. Karakter aantal Счетчик букв. Μέτρημα χαρακτήρων عد الحروف

Liczniki słów

Licznik słów. Word Counter Compte mots. Contar palabras. Quantas palavras Conta parole Wörterzähler. Woordenteller 字数计算器 Сколько слов? μετρητής λέξεων عد الكلمات